علت سرد و گرم شدن آب پکیج بوتان چیست؟
21
دی

علت سرد و گرم شدن آب پکیج بوتان چیست؟

علت بالا رفتن دمای اب پکیج بوتان

چرا موقع استفاده از آبگرم مصرفی، آب پکیج بوتان سرد و گرم می‌شود؟

اگر به پکیج دیواری خود موقع سرد و گرم شدن پی در پی دقت نمایید، مشاهده خواهید کرد که خود پکیج نیز روشن و خاموش می‌شود. افزایش سریع دمای آب منجر به خاموش شدن خودکار پکیج بوتان جهت کاهش دمای آب می‌شود که علت سرد و گرم شدن آب پکیج دیواری بوتان، آبگرم مصرفی است. در ادامه این مقاله از سایت ایران بوتان علت بالا رفتن دمای اب پکیج بوتان و علت سرد شدن آب پکیج بوتان را بررسی می کنیم.

1- رسوب گرفتن مبدل حرارتی پکیج (عدم گردش مناسب آب)

اولین عامل در تعمیر پکیج بوتان و خرابی درجه پکیج، رسوب گرفتن سنسور آبگرم مصرفی پکیج بوتان است؛ که خود عامل افزایش درجه حرارت پکیج است. به این صورت که رسوب در مبدل حرارتی موجب کاهش فشار و دمای آب میشود و سپس برای مصرف گرم خواهد شد.

این امر باعث افزایش سریع دما آب و خاموش شدن خودکار پکیج بوتان می‌شود. پس از کاهش دمای آب، پکیج دوباره روشن شده و شاهد کم و زیاد شدن دمای آب گرم مصرفی و کارکرد پر سر و صدای پکیج هستیم.

البته باید توجه داشت که ممکن است محدوده کننده جریان که بر روی فلوسوئیچ و یا در ورودی مبدل حرارتی دو منظوره در پکیج‌های تک مبدل بوتان قرار دارد، نیز مسدود یا دچار رسوب گرفتگی شود.

رفع عیب:

رسوب‌ زدایی مدار آبگرم مصرفی اقدام مناسب در جهت تعمیر پکیج بوتان با مشکل اشاره شده در بالا است. لوله‌های مدار آبگرم مصرفی در پکیج تک مبدل در مبدل حرارتی دو منظوره در بالای مشعل نصب شده است، در عیب‌‌یابی پکیج دیواری دو مبدلی باید توجه کرد که مبدل حرارتی صفحه‌ای (ثانویه) در زیر مشعل واقع شده است

جهت ثبت درخواست تعمیرات پکیج بوتان از طریق این لینک و یا شماره 77185664-021 تماس حاصل فرمایید.

– عدم تنظیم صحیح شیر گاز (حالت حداکثر شعله)

دومین عامل در تعمیر پکیج بوتان و بررسی علت سرد و گرم شدن آب پکیج بوتان، عدم تنظیم صحیح شیر گاز است. دو حالت حداکثر شعله (شعله با ارتفاع زیاد-حرارت بالا) و حداقل شعله (ارتفاع پایین-حرارت پایین) با فرمان برد کنترل قابل تنظیم است.

در حالتی که حداکثر شعله شیر گاز بالاتر از حد استاندارد باشد، دمای آب به سرعت افزایش می‌یابد که موقع استفاده از آب گرم، پکیج به صورت لحظه‌ای روشن شده و سپس خاموش می‌شود. این موضع باعث می‌شود که پکیج در برخی از اوقات به صورت انفجاری روشن شده و با سر و صدای بسیاری کار کند.

رفع عیب:

تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با مشکل ذکر شده با تنظیم شیر گاز انجام می‌گیرد. قبل از تنظیم شیر گاز، از سالم بودن دودکش و خارج شدن کامل محصولات احتراق و ورود هوای تازه به پکیج جهت انجام عمل احتراق اطمینان حاصل نمایید. چرا که عدم احتراق کامل تأثیر منفی بر کارکرد شیر گازی دارد.

البته باید در نظر داشت که در برخی موارد روشن کردن هود، کولر در محل نصب پکیج با توجه به ایجاد تغییرات فشاری (منفی-مثبت)، مکش و دهش، سیستم پکیج را دچار مشکل خواهد کرد.

پس از حصول اطمینان از عملکرد صحیح مجموعه دودکش، تنظیم و تعمیر پکیج بوتان با شیر گازی معیوب با استفاده از فشار سنج با دقت میلی ‌بار انجام می‌گیرد.قبل از تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری حتماً آموزش تنظیم شیر گاز پکیج را مطالعه نمایید.

3- بررسی خرابی شیر موتوری (سه طرفه) پکیج دو مبدله

سومین عامل رایج در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری خرابی شیر موتور یا شیر سه طرفه موتوری است. وظیفه افزایش درجه حرارت پکیج در پکیج‌های دو مبدلی بر عهده مبدل ثانویه یا صفحه‌ای است. کارکرد آن به این صورت است که با باز کردن شیر آبگرم، مسیر آب داغ مدار گرمایش توسط شیر سه طرفه قطع شده و آب به سمت مبدل ثانویه هدایت می‌شود. سپس، گرم شدن آبگرم مصرفی با ورود به مبدل صفحه‌ای توسط آب داغ مدار گرمایش انجام می‌گیرد.

در صورتی که به مسائل فنی وارد باشید، می‌توانید حدس بزنید که خرابی شیر سه طرفه موتوری به چه صورت است؟ این موضوع به سادگی پاسخ داده می‌شود. وظیفه شیر سه طرفه موتوری تغییر حالت مسیر آب ورودی بین دو مسیر است و با توجه به خرابی شیر سه طرفه موتوری، آب هم‌زمان در دو مسیر عبور داده می‌شود که باعث سرد و گرم شدن آبگرم مصرفی می‌شود.

جهت ثبت درخواست تعمیرات پکیج بوتان از طریق این لینک و یا شماره 77185664-021 تماس حاصل فرمایید.

رفع عیب:

گام اول در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با شیر سه طرفه موتوری معیوب بررسی مدار برقی با استفاده از مولتی‌ متر است. پس از مدار برقی شستشو شیر برای رفع رسوبات احتمالی گام دوم خواهد بود.

البته می‌توان شیر واقع در زیر پکیج را که شیر رفت و برگشت مدار گرمایش است باز کرد و نزدیک‌ترین مسیر ورودی لوله آب داغ به رادیاتور یا فن کویل را مورد آزمایش قرار داد. باز گرم بودن لوله دلیل بر خرابی شیر موتوری و تعویض آن است.

4- کاهش دقت NTC مدار آبگرم مصرفی

چهارمین عامل رایج در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری، خرابی NTC مدار آبگرم مصرفی است. کاهش دقت این سنسور موجب می‌شود که قبل از افزایش دمای آبگرم مصرفی به اندازه مطلوب، پکیج خاموش شود. در بسیاری از موارد تعمیرکاران در ابتدای تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری، NTC مدار آبگرم مصرفی را بررسی می‌کنند.

رفع عیب:

تعویض NTC بهترین عمل در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با مشکل NTC است. دو نوع NTC مستغرق و جداری موجود است. باید از همان نوع NTC به کار رفته در پکیج خود برای تعویض استفاده کنید.  برای تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری حتماً آموزش عیب‌یابی سنسور NTC را مطالعه نمایید.

5- خرابی پمپ گردش آب داخل پکیج

پنجمین عامل رایج در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری که در پکیج‌های دو مبدلی وجود دارد خرابی پمپ پکیج دیواری است. بنابراین، در صورتی که یک پکیج تک مبدله دارید خرابی پمپ در آبگرم مصرفی تاثیری نخواهد داشت.

اما در مورد پکیج دو مبدله خرابی پمپ، یا کاهش در سرعت پمپ و در نتیجه سرعت گردش آب موجب افزایش فوری آبگرم مصرفی و نهایتا خاموش شدن پکیج طبق مطالب ذکر شده در پاراگراف‌های بالا می‌شود. به این ترتیب با کاهش دما پکیج دوباره روشن شده و این عمل مکرراً ادامه می‌یابد و باعث سرد و گرم شدن می‌شود.

رفع عیب:

برای تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری در قسمت پمپ به آموزش تست و عیب‌یابی پمپ مراجعه نمایید.جهت ثبت درخواست تعمیرات پکیج بوتان از طریق این لینک و یا شماره 77185664-021 تماس حاصل فرمایید.

6- فشار پایین آب ساختمان

ششمین علت سرد و گرم شدن آب پکیج بوتان، مداوم فشار آب داخل ساختمان است که موجب تغییر در جریان آب گردشی پکیج شده و با افزایش جریان آب دمای آن کاهش و بالعکس با کاهش جریان آب دمای آن افزایش می‌یابد.

رفع عیب:

روش تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با مشکل فشار پایین استفاده از پمپ کمکی در کنار پکیج خود جهت ثابت نمودن فشار متغیر آب داخل واحد است. اگر این مشکل در واحدهای دیگر هم وجود دارد یا ساکن منزل ویلایی یا تک واحدی هستید، پمپ آب ساختمان را بررسی نمایید و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض نمایید.

7- کوپل بودن آب سرد و گرم در سیستم لوله‌کشی

هفتمین علت بالا رفتن دمای اب پکیج بوتان دیواری، کوپل بودن آب سرد و گرم است به این ترتیب که مسیر لوله‌کشی آب سرد و آب گرم به همدیگر ارتباط پیدا کرده‌اند. در ادامه بررسی می‌کنیم که چگونه چنین اتفاقی امکان‌پذیر است.

این موضوع به دلیل اشکال در لوله‌کشی تأسیسات ساختمان رخ نمی‌دهد. بلکه با اتصالات بعدی در سیستم لوله‌کشی به صورت سهوی اتفاق می‌افتد. اتصال شیر نامناسب به خروجی آب سرد و گرم در حیاط‌هایی که لوله‌کشی آب گرم وجود دارد موجب کوپل شدن آب سرد و گرم می‌شود. البته این موضوع ممکن است در ماشین رخت‌شویی، ظرف‌شویی و سایر تجهیزات از این دست اتفاق بیافتد.

8- خرابی فلوسوئیچ یا فلومتر

هشتمین عامل رایج در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری، خرابی آهنربای فلوسوئیچ یا فلومتر است که موجب قطع و وصل پکیج می‌شود. البته، این مورد به ندرت رخ می‌دهد، در اکثر موارد خرابی خود فلوسوئیچ موجب روشن نشدن پکیج می‌شود.

رفع عیب:

جهت تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری برای این مشکل به آموزش عیب‌یابی فلوسوئیچ و فلومتر مراجعه نمایید.

جهت ثبت درخواست تعمیرات پکیج بوتان از طریق این لینک و یا شماره 77185664-021 تماس حاصل فرمایید.

9- استفاده هم‌زمان از چند شیر آب گرم در منزل

نهمین عامل رایج در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری طراحی و اندازه‌گذاری سیستم لوله‌کشی تأسیسات مکانیکی ساختمان با استفاده از ضریب هم‌زمانی ناصحیح است. منظور از ضریب هم‌زمانی استفاده احتمالی هم زمان از چند شیر آب گرم در ساختمان است. انتخاب ناصحیح ضریب هم‌زمانی و یا تغییر کاربری ساختمان پس از ساخت، امکان دارد به دلیل استفاده هم‌زمان چندین شیر آب گرم موجب کاهش در فشار آبگرم خروجی از شیر می‌شود.

علاوه بر اعمال صحیح ضریب هم‌زمانی در طراحی، هر پکیج دارای محدوده دبی معینی هست. این محدوده دبی متناسب با مبدل حرارتی و اتصالات وابسته آن است که احتمال دارد از میزان آبگرم هم‌زمان مصرفی شما کمتر باشد.

رفع عیب:

این مشکل با اصلاح الگوی مصرف قابل حل است. در صورتی که مقدور نباشد، باید به فکر نصب آبگرمکن برای تعدادی از شیرهای آبگرم باشید. البته برای ساختمان‌هایی که از سیستم کلکتوری استفاده می‌نمایند، این موضوع به آسانی قابل اعمال نیست. نصب آبگرمکن در اغلب موارد در کنار پکیج موجب رفع مشکل و رضایت کاربر می‌شود. در صورتی که علت بالا رفتن دمای اب پکیج بوتان با استفاده از همه موارد عیب‌یابی پکیج دیواری ذکر شده در بالا رفع نشد، اندازه‌گذاری لوله‌های آبگرم مصرفی در زمان طراحی باید بررسی گردد.

جهت ثبت درخواست تعمیرات پکیج بوتان از طریق این لینک و یا شماره 77185664-021 تماس حاصل فرمایید.

چرا آب پکیج بوتان سرد و گرم میشود؟

تا به اینجای مقاله ما عوامل مختلفی را در رابطه با افزایش درجه حرارت پکیج و همچنین علت سرد شدن آب پکیج بوتان به همراه روش های عیب یابی آن معرفی کردیم، اما اگر باز هم در زمینه علت جوش اوردن پکیج ایران رادیاتور و یا علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی سوالی دارید می توانید از کارشناسان فروشگاه اینترنتی ایران بوتان کمک بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.