در تعطیلات نوروز هم در کنارتون هستیم. با ما تماس بگیرید… / سال نو مبارک 🌺

موضوعات ایمنی و بهداشتی پکیج دیواری
13
شهریور

موضوعات ایمنی و بهداشتی پکیج دیواری

پکیج دیواری از نظر ایمنی و بهداشتی در موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد که شامل موارد زیر می باشد. در ادامه به بیان این موارد می پردازیم

  • نشت گاز شامل خطر آتش‌سوزی و انفجار
  • نشت دود در فضای خانه
  • مصرف هوای خانه
  • آلودگی شنیداری 
  • آلودگی دیداری

نشت گاز:

یکی از موارد بسیار مهم در استفاده از وسایل گازسوز نشتی گاز می باشد در وسایل احتراقی گازسوز از جمله پکیج دیواری به علت وجود اتصالات در مسیر عبور گاز تا مشعل، احتمال نشت گاز وجو دارد. و در صورت انجام نشدن فرایند احتراق و روشن نشدن مشعل(برنر) گاز به مقدار زیاد وارد محیط اطراف وسیله گاز سوز می شود که احتمال خطر انفجار و آتش سوزی را برای مصرف کنندگان  بوجود می آورد. در پکیج دیواری ها به دلیل نصب بر روی دیوار که باعث کمترین جابجایی می شود که مزایای  از نظر ایمنی نشت گار برای پکیج دیواری می باشد.

حذف اتصالات نامناسب مانند شیلنگ‌های انتقال گاز و دور بودن اتصالات از معرض تماس و برخورد با اشیا، عمر و قابلیت اطمینان را در پکیج بالا می‌برد. پکیج دیواری همچنین دارای سیستم ایمنی وجود شعله است که با قابلیت اطمینان بالایی در صورت تشکیل نشدن شعله گاز مدار را قطع می‌کند.

نشت دود:

نشت دود به داخل منزل به دو صورت باعث آسیب زدن به بهداشت محیط و مصرف کنندگان می شود.

  • نشت منواکسید کربن که از احتراق ناقص گاز بوجود می اید
  • کاهش اکسیژن موجود در محیط اتاق و منزل

به این منظور برای جلوگیری از نشت دود حاصل از احتراق در وسایل گاز سوز ازجمله پکیج دیواری دیواری، مقررات و استانداردهایی توسط مراجع ذیصلاح تعیین می‌شود که در صورت رعایت آنها خطر نشت دود به فضای اتاق به کمترین مقدار خود می‌رسد. علاوه بر رعایت این قوانین وجود سنسور دود و سیستم ایمنی کنترل خروج صحیح دود و همچنین سیستم کنترل عملکرد صحیح فن وجود دارد. این سنسورها با تشخیص عملکرد ناصحیح پکیج دیواری، وجود خطا در سیستم را تشخیص داده و ایمنی را برای مصرف کننده پکیج دیواری فراهم می‌آورند.

مصرف هوای خانه:

با توجه به این که وسایل گازسوز جهت تشکیل احتراق و شعله نیاز به مصرف اکسیژن دارند، مقرراتی برای نصب پکیج دیواری در واحدهای ساختمانی کوچک اتخاذ شده است(ممنوع بودن نصب پکیج دیواری در واحد های زیر 60 متر). به طور کلی در واحدهای ساختمانی کوچک نصب پکیج با مخاطراتی مواجه است . به این طریق که در صورت نبود جریان هوای تازه مناسب پکیج با مصرف هوای داخل اتاق‌ها، هوای تنفس ساکنین را نیز مصرف می‌کند.

برای رفع این مشکل چند راه حل وجود دارد.

  • استفاده از دودکش‌های دوجداره که در یک لوله بیرونی دود خارج می‌شود و در لوله داخلی  هوای تازه به پکیج دیواری رسانده می شود.
  • همچنین می‌توان از یک مجرای مجزا برای پکیج عمل هوارسانی را انجام داد.
  • روش دیگر نصب پکیج دیواری در تراس یا ایوان است. در صورتی که قوانین و استانداردها در نصب پکیج در تراس رعایت شود این روش نیز خطرات ناشی از مسمومیت بر اثر کمبود هوا را از بین می‌برد.

آلودگی شنیداری:

با توجه به اینکه پکیج‌ها از مشعل‌های کوچکی برخوردار هستند و کلیه سیستم‌های حرکتی آنها به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شود که کمترین صدا را ایجاد کنند، بنابراین پکیج آلودگی صوتی بسیار پایینی ایجاد می‌کند و آرامش مطلوبی را برای مصرف کننده تامین می‌کند. همچنین در صورت رعایت قوانین، می‌توان پکیج را در کابینت نیز جانمایی کرد. که باعث کاهش صدای تولیدی شعله و فن پکیج نیز می‌شود.

آلودگی دیداری:

با توجه به طراحی بهینه شده و مهندسی پکیج، پکیج‌های امروزی به اندازه یک کابینت جا اشغال می‌کنند و نسبت به فضایی که بخاری و آبگرمکن و همچنین تاسیسات حرارت مرکزی از ساختمان اشغال می‌کنند، پکیج فضای بسیار کوچکی را به خود می‌دهد. همچنین با نصب پکیج در کابینت مطابق با اصول و قوانین، می‌توان ان را طوری جانمایی کرد که با دکور خانه نیز تداخلی نداشته باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.