رادیاتور شوفاژ چی بخرم؟
03
بهمن

رادیاتور شوفاژ چی بخرم؟

شوفاژ، نوعی سیستم گرمایشی است که وظیفه گرمایش محیط و تامین آب گرم را دارد. روش کار رادیاتور شوفاژ، به طور خلاصه به این صورت است که حرارتی که در رادیاتورها ایجاد می شود، با حرکت و جابه جایی در اتاق ایجاد گرمایش می کنند. در ادامه این مقاله از سایت ایران بوتان به بررسی انواع رادیاتور و نکات لازم برای پیداکردن بهترین رادیاتور شوفاژ، می پردازیم. اگر برای شماهم این سوال پیش آمده است که ” رادیاتور شوفاژ چی بخرم؟ ” تا انتهای این مطلب را دنبال کنید.

رادیاتور های تنوع بالایی دارند و اغلب به 3 شکل تقسیم میشوند:

  1. پنلی(تخت)
  2. پره ای
  3. لوله ای

و از لحاظ جنس فلز نیز در انواع فولاد، آلومینیوم و چدن موجود می باشد.

بهترین رادیاتور شوفاژ، چه ویژگی دارد؟

رادیاتور مناسب، رادیاتوری می باشد که با صرف انرژی کمتر، راندمان و بازدهی بالاتری ارائه دهد، در فضای کم بیشترین مقدار حرارت را تولید کند و دمای محیط را در حدی از گرما به طور ثابت حفظ کند. مقاومت و دوام بالا، کیفیت رنگ و جنس و داشتن سحطی صاف از دیگر ویژگی های یک رادیاتور شوفاژ خوب می باشد.

همچنین، یک رادیاتور شوفاژ مناسب می بایست با فضای موتورخانه تناسب داشته باشد؛ از لحاظ ظاهری نیز با دکوراسیون محیط، هم خوانی لازم را داشته باشد.

برای مقایسه و بررسی انواع مدل های رادیاتور، می توانید اینجا کلیک کنید.

رادیاتور شوفاژ نوع لوله ای

رادیاتور شوفاژ، نوع پنلی(Panel Radiator):

رادیاتور پنلی یا پانلی (تخت) از انواع رادیاتور شوفاژ است که در مقابل انواع دیگر، از نظر ظاهری، زیبایی بیشتری دارد. سهولت نصب و آب بندی مناسب از دیگر مزایای این نوع می باشد.

اما با وجود امتیازات این نوع رادیاتور شوفاژ، یکی از عیوب رادیاتور پنلی این است که اگر از جنس فولاد باشد احتمال زنگ زدگی و سوراخ شدگی آن بیشتر بوده و در صورت صدمه دیدن، کل پنل رادیاتور باید تعویض شود. همچنین در این نوع امکان افزایش ظرفیت گرما وجود ندارد.

رادیاتور شوفاژ، نوع پنلی(Panel Radiator):

رادیاتور شوفاژ، نوع پره ای (Blade Radiator):

دراین نوع از رادیاتور شوفاژ، به دلیل پره ای بودن آن امکان افزایش ظرفیت گرما وجود دارد. چراکه در این نوع، هر پره حرارت معینی را تولید می کند و تعداد پره ها بیان کننده مقدار گرمای تولیدی می باشد. رادیاتور پره ای جنس آلومینیومی دارد و این جنس، به دلیل ظرفیت گرمایی بالا از دیگر مزایای این نوع رادیاتور محسوب می شود.

هزینه های تعمیر و نگهداری این نوع به صرفه تر است وهمچنین دوام بالاتری دارد و دیرتر دچار زنگ زدگی می شود. در صورت زنگ زدگی یا آسیب میتوان به راحتی پره آسیب دیده را تعویض کرد.

رادیاتور شوفاژ، نوع پره ای (Blade Radiator):

رادیاتور شوفاژ، نوع لوله ای (Tubular Radiator):

این نوع رادیاتور شوفاژ، ساده ترین نوع به شمار می رود و اغلب در محیط های کم اهمیت، مثل گلخانه ها یا انباری ها استفاده می شود. دربرخی موارد در سرویس های بهداشتی نیز مورد مصرف قرار گرفته و حتی می توان از آن بعنوان حوله خشک کن استفاده نمود.

به منظور افزایش سطح گرمای این نوع، اطراف لوله ها به تیغه (پره) هایی متصل می شود.

رادیاتور شوفاژ، نوع لوله ای (Tubular Radiator):

نکات قابل توجه برای انتخاب، نصب و نگهداری رادیاتور:

به منظور اینکه بدانید چه رادیاتوری بخرید ابتدا باید برای کاهش هزینه های مصرفی با کمک گرفتن از یک کارشناس، حرارت موردنیاز محیط را محاسبه کنید. در اینصورت از اتلاف بیهوده حرارت و همچنین هزینه، که ممکن است در آینده پیش بیاید جلوگیری کرده اید.

سعی کنید محل نصب رادیاتور جایی نباشد که سرما از آنجا ورود می کند؛ به عنوان مثال زیر پنجره یا کنار جداره های خارجی ساختمان و… . به رعایت فاصله از کف و دیوار دقت کنید؛ چرا که در صورت رعایت نکردن، ممکن است راندمان و بازدهی رادیاتور کاهش بیابد.

درصورت انتخاب رادیاتور پره ای، نوع رایج در بازار آن را انتخاب کنید تا در آینده، در صورت خرابی و آسیب دیدن پره ها قابل تعویض باشند. شیر مناسبی را انتخاب کنید؛ مثلا استفاده از شیرهای ترموستاتیک، باعث افزایش عمر پکیج و موتورخانه و کاهش هزینه قبض مصرفی می شود.

نظافت و گردگیری رادیاتور از نکات قابل توجه ای است که در بهبود راندمان و عملکرد رادیاتور شوفاژ، تاثیر بسزایی دارد.

نصب و نگهداری و تعمیر رادیاتور شوفاژ

جمع بندی و نتیجه گیری:

رادیاتور شوفاژ، بخشی از محیط محسوب می شود که سالها مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین می بایست در انتخاب نوع مناسب، کیفیت و دوام بالا را در کنار قیمت معقول درنظرگرفت. در این مقاله از سایت ایران بوتان به این سوال که “چه رادیاتور شوفاژی بخریم؟” پاسخ داده شد و به بررسی انواع رادیاتور شوفاژ، نکات موردنیاز و معیارهای انتخاب بهترین رادیاتور شوفاژ، پرداخته شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.