دودکش دوجداره پکیج
05
دی

دودکش دوجداره پکیج

دودکش دوجداره پکیج چیست :تلاش برای فهمیدن اینکه برای نصب، اجاق گاز یا هر وسیله اجاق گاز دیگری به چه نوع لوله کشی برای دودکش نیاز دارید، می تواند یک کار مهم باشد. در تلاشی برای ساده کردن کارها برای شما، به چندین جنبه از رایج ترین انواع لوله دودکش نگاه می کنیم و کاربردهای آنها را توضیح می دهیم.تا پایان این مقاله از وبسایت ایران بوتان ما را همراهی کنید.

کاری که ما قصد انجام آن را داریم این است که به شما، مصرف کننده کمک کنیم تا کمی با لوله دودکش آشنا شوید. اول از همه، شومینه ها و اجاق های مختلف نیاز هواگیری متفاوتی دارند. این الزامات بیشتر از نوع لوله مورد نیاز شما را شامل می شود. که برای نصب ایمن و مناسب باید رعایت شود. اگر چیزی در دفترچه راهنمای شما نامشخص یا گیج کننده است، برای شفاف سازی مستقیماً با سازنده دستگاه تماس بگیرید

اما، اگر به کمک بیشتری نیاز دارید یا به سادگی نمی توانید سازنده خود را در اختیار داشته باشید، با سایت ایران بوتان تماس بگیرید و  متخصصان دارای گواهی سایت ایران بوتان خوشحال خواهند شد که به هر نحوی که می توانند به شما کمک کنند.

لوله دودکش یک جداره چیست؟

لوله دودکش یک جداره نام‌های زیادی دارد که اغلب به‌عنوان لوله دودکش دو جداره، لوله دودکش سه جداره، لوله تمام سوخت یا لوله دودکش عایق‌شده شناخته می‌شود. لوله یک جداره برای تخلیه خروجی اگزوز با دمای بالا از چوب، زغال سنگ و وسایل نفت سوز مانند شومینه، اجاق گاز، دیگ بخار و کوره استفاده می شود.

هر سیستم تهویه ای نیاز به یک لوله دودکش ندارد، اما برای استفاده با تمام شومینه ها و اجاق ها کاملاً ضروری است.

نحوه ی استفاده از دودکش یک جداره

لوله دودکش یک جداره در فهرست اول قرار دارد که امکان استفاده از آن را با طیف وسیعی از لوله های هواکش تولید شده توسط سایر سازندگان و حتی طیف گسترده تری از شومینه ها، اجاق ها، درزها و کوره ها را می دهد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که هرگز نباید مارک های مختلف لوله دودکش را در یک سیستم دودکش با هم ترکیب کنید، مگر اینکه به طور خاص توسط سازنده مجاز باشد. مارک های مختلف لوله همه به طور مشخص مهندسی شده اند و باید به عنوان یک سیستم کامل از ابتدا تا انتها استفاده شوند.

تعویض دودکش

اگر به دنبال توسعه یا طراحی مجدد سیستم دودکش فعلی خود هستید، باید مدل و ساخت لوله های دودکش موجود خود را بدانید و در صورت امکان از همان نوع لوله بخرید. متأسفانه، اگر ساخت و مدل لوله فعلی شما یک برند منسوخ است، احتمالاً باید سیستم دودکش خود را از ابتدا بازسازی کنید. قوانین ساختمانی استفاده از آداپتور هایی را که توسط سازنده تایید نشده است ممنوع می کند. این آداپتورها بسیار نادر هستند و معمولاً فقط توسط یک سازنده ارائه می شوند تا یک سیستم لوله کشی متوقف شده بسیار مشابه را به یک سیستم ارائه شده در حال حاضر پیوند دهند.

دو نوع لوله دودکش یک جداره وجود دارد

  • دودکش با بسته‌بندی جامد: این لوله‌ها دارای قطرهای داخلی کوچک‌تر (معمولاً از ۵ اینچ تا ۸ اینچ) هستند که دارای مقداری عایق هستند، یا دوجداره یا سه جداره، این لوله ها حاوی فایبرگلاس یا عایق سرامیکی هستند تا از بیرون خنک تر بمانند و باید فاصله 2 اینچی را با مواد احتراق حفظ کنند.
  • دودکش با هوا خنک: این لوله‌ها قطر داخلی بزرگ‌تری دارند (معمولاً از 8 اینچ تا 24 اینچ) بدون عایق. نمونه ای از این نوع لوله های یک جداره، لوله دودکش ihp است که برای استفاده در شومینه های تولید شده برتر مورد نیاز است. همانطور که از نام آن پیداست، این لوله‌ها برای خنک‌ تر نگه داشتن دیواره بیرونی به هوای در گردش درونشان متکی هستند و همچنین باید فاصله 1 یا 2 اینچی را نسبت به مواد قابل احتراق حفظ کنند.

نصب دودکش

درهنگام نصب دودکش و استفاده از لوله دودکش یک جداره، مهم است که برای به حداقل رساندن هزینه ها و به حداکثر رساندن پس انداز خود، تهویه هوا را عاقلانه برنامه ریزی یا مسیریابی کنید. لوله های یک جداره معمولاً با دیواره خارجی فولاد ضد زنگ یا گالوانیزه (یا گالوالوم) ساخته می شوند. هنگام اجرای جداره ی لوله در یک دودکش بنایی، تعقیب، اتاق زیر شیروانی یا هر محفظه ای در داخل خانه، از نظر اقتصادی عاقلانه است که از لوله گالوانیزه استفاده کنید. توصیه می شود در صورت امکان دودکش را در فضای داخلی خانه خود نصب کنید. قرار گرفتن سیستم دودکش شما در فضای باز خطر “سندرم کوره سرد” را به همراه دارد که می تواند مانع از پیش نویسی شود و کرئوزوت بیشتری تولید کند.

دودکش فولاد ضد زنگ

 

نیاز به فولاد ضد زنگ تنها زمانی ایجاد می شود که لوله شما در معرض عناصر قرار گیرد. اگر لوله گالوانیزه در معرض قرار گیرد، در معرض زنگ زدگی و خوردگی نهایی قرار می گیرد. این امر به ویژه در مناطق ساحلی صادق است. باید از لوله گالوانیزه در خارج استفاده کنید،  شما قبل از نصب لوله دودکش را با رنگ و درجه حرارت بالا و مقاوم در برابر زنگ زدگی رنگ کنید. فقط به یاد داشته باشید که لوله های گالوانیزه باید قبل از رنگ آمیزی تمیز و آماده شوند تا روغن یا گرد و غبار باقیمانده دستگاه از فرآیند تولید پاک شود.

 

لوله تهویه مستقیم چیست؟

 

لوله تهویه مستقیم به طور خاص برای دستگاه گاز تهویه مستقیم ساخته شده است. اصطلاح “دریچه مستقیم” به وسیله ای اطلاق می شود که فقط از هوای بیرون برای احتراق استفاده می کند و تمام اگزوزها را مستقیماً به بیرون باز می کند. خود دستگاه توسط یک در شیشه ای از اتاق جدا می شود که هرگز نباید در حین استفاده از دستگاه باز شود.

واحدهای دریچه مستقیم به دلیل کارایی و سهولت نصب در مقایسه با کاربردهای سنتی چوب سوز در بین مصرف کنندگان محبوب ترین هستند.

 

 

دو نوع سیستم لوله کشی دریچه مستقیم وجود دارد

 

لوله کواکسیال

متشکل از پیکربندی لوله درون یک لوله، یک سیستم کواکسیال از یک لوله داخلی کوچکتر استفاده می کند که در داخل یک لوله بیرونی بزرگتر ثابت شده است. لوله داخلی که توسط اسپیسر از لوله بیرونی جدا شده است، هواکش می کند و تمام محصولات جانبی احتراق و اگزوز را از دستگاه و خارج از خانه خارج می کند. فضای بین دو لوله هوای تازه را از بیرون به داخل دستگاه برای احتراق وارد می کند. لوله کواکسیال ممکن است صلب یا انعطاف پذیر باشد.

 

لوله خطی

این یک سیستم با دو لوله مجزا است، یکی برای هوای احتراق و دیگری برای اگزوز. این نوع لوله ها معمولاً انعطاف پذیر هستند و معمولاً از سازه های بنایی موجود برای اجرای لوله کشی استفاده می کنند.

فاصله برای لوله دریچه مستقیم ممکن است متفاوت باشد، و این فاصله ها توسط سازنده دستگاه تهویه مستقیم مشخص می شود. با این حال، قاعده کلی، یک فاصله 1 اینچی در کل برای دریچه های عمودی است. و اگر لوله را به صورت افقی اجرا کنید باید فاصله 3 اینچی برای نیمه بالایی لوله و فاصله 1 اینچی برای نیمه پایینی لوله حفظ شود.

 

 

لوله اجاق گاز چیست؟

 

لوله اجاق گاز که به آن اتصال دهنده دودکش نیز می گویند، با لوله دودکش یکسان نیست، اگرچه این دو اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. لوله اجاق گاز برای هواگیری اجاق‌های هیزمی استفاده می‌شود و فقط برای استفاده در داخل خانه، یا به طور خاص‌تر، در داخل اتاقی که اجاق گاز نصب شده است، استفاده می‌شود. هنگامی که هواکش به دیوار یا سقف رسید، باید به جداره لوله دودکش تبدیل شود. بسته به نوع لوله اجاق گاز که استفاده میکنید. تک جداره یا دودکش دوجداره پکیج، باید فاصله مناسب از مواد قابل احتراق را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، یک لوله اجاق گاز تک دیواری به 18 اینچ فاصله از سقف یا دیوار نیاز دارد. از طرف دیگر، لوله اجاق گاز دوجداره تنها به 8 اینچ فاصله از سقف و 6 اینچ از دیوار نیاز دارد. هنگامی که این فاصله ها برآورده شد، باید لوله اجاق گاز خود را برای تهویه مناسب اجاق گاز خود به کلاس لوله دودکش تبدیل کنید.

لوله اجاق گاز چیست؟

نتیجه گیری

امیدواریم این راهنما مفید و آموزنده بوده باشد. به یاد داشته باشید، زمانی که در مورد نحوه دودکش دوجداره پکیج دستگاه اجاق گاز خود فکر می کنید، نمی توان بیش از هر چیز به دفترچه راهنمای مالک خود توجه کرد. برخی از کدهای محلی شما را ملزم می کند که فقط از نوع لوله ذکر شده در دفترچه راهنمای مالک برای واحد خود استفاده کنید. برای اطمینان از نصب صحیح، همیشه هنگام طراحی یک سیستم دودکش با مقامات کد ساختمان محلی خود مشورت کنید. اگر دفترچه راهنمای مالک خود را گم کرده‌اید، لطفاً با سایت ایران بوتان تماس بگیرید.

برگرفته از:www.rockfordchimneysupply.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.