در تعطیلات نوروز هم در کنارتون هستیم. با ما تماس بگیرید… / سال نو مبارک 🌺

اثرات مخرب رسوب و رسوب زدایی (5 اثر مخرب رسوب روی آب)
17
مرداد

اثرات مخرب رسوب و رسوب زدایی (5 اثر مخرب رسوب روی آب)

اثرات مخرب رسوب و رسوب زدایی: شاید در جریان نباشید اما هر ساله، هزینه های بسیاری برای مقابله با اثراتی که رسوب ها بر جای می گذارند می شود. مصرف کنندگان و تولیدکنندگان زیادی هستند که خوردگی ها و پوسیدگی های تجهیزات آنها منجر به اتلاف انرژی آنها می شود. به طور کلی این مشکلات با سختی گیر حل می شود. اما علت هایی که این مشکل را ایجاد می کنند چه هستند؟

در این مطلب از وب سایت ایران بوتان، قصد داریم به بررسی علت های وجود رسوب در آب راهکارهایی برای رسوب زدایی بپردازیم.

رسوب آب چیست؟

زمانی که آب به عنوان سیال حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل شوک دما و تاثیر گرما روی آن، املاح و مواد معدنی آن جدا می شود و روی سوح می نشیند. بدین صورت رسوب آب ایجاد می شود. البته باید گفت که رسوب گذاری به اندازه سختی آب مرتبط است. از این رو باید ابتدا به به چیستی سختی آب بپردازیم تا با آن آشنا شوید.

سختی آب؛ علت ایجاد رسوب

آب سخت شامل نمک های معدنی مانند ترکیب های بی کربنات و یون های کلسیم و منیزیم می باشد. در حقیقت آب سخت، آبی می باشد که در آن میزان زیادی از مواد معدنی حل شده همچون کلسیم و منیزیم وجود دارد. این سختی آب در مسیر لوله های آب ایجاد می شود.زمانی که آب از روی سنگ ها یا لوله ها رد می شود املاح آن سنگین تر شده و بار بیشتری به دوش میکشد. هرچه میزان املاح همچون کلسیم و منیزیم در آب بیشتر باشد، مقدار سختی آب بیشتر است. رسوب آب از نشست مواد معدنی آب سخت ایجاد می شود که معمولا به دلیل گرما و تجزیه آب، یون های بی کربنات درون آن تولید می شود. هرچه میزان گرما بیشتر باشد، رسوب آب بیشتر است. زیرا گرما باعث می شود تا یون ها جدا شده و به صورت رسوب ته نشین شوند.

رسوب آب چه اثرات مخربی در بر دارد؟ بررسی 5 اثر مخرب

زمانی که سختی آب به یک غلظت مشخص می رسد، رسوب گذاری ایجاد می شود و بعد از ایجاد رسوب اثرات مخرب آب به وجود می آیند. در ادامه مطلب به بررسی اثرات مخرب رسوب گذاری آب خواهیم پرداخت.

1. کاهش بسیار انتقال حرارت به دلیل رسوب آب

آبی که دارای رسوب است، می تواند کارکرد حرارتی دیگ های بخار برای گرم کردن روغن های خود و تولید بخار آب را دچار اختلال کند.

5 اثر مخرب رسوب روی آب

2. خوردگی سطح لوله به علت رسوب آب

خوردگی یکی دیگر از اثرات مخرب رسوب است. زمانی این مشکل پیش می آید که مواد معدنی که در آب سخت وجود دارد، با سطح و محیط خود واکنش داده و موجب نابود شدن و تغییر مشخصات و خواص آن قسمت می گردد. خوردگی مشکلاتی مانند کاهش راندمان کاری، ایجاد آلودگی و هدر رفتن محصولات را در بر دارد. رسوب گذاری باعث می شود تا خوردگی سرعت پیدا کند.

3. بی کیفیت شدن آب تولید شده

کیفیت آب از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا طول عمر تجهیزات حرارتی بیشتر می شود و آبی که کیفیت داشته باشد می تواند خسارت های جدی به همراه داشته باشد.

5. اتلاف سوخت مصرفی

رسوبات در لوله ها به عایق حرارتی مبدل می شود و حرارت را به سطوح می رساند و گرمای زیادی برای آنها ایجاد می کند. با این حال وجود گرمای آب بیشتر شده و موجب بیشتر شدن رسوبات می شود. این فرایند موجب کاهش انتقال حرارت در دیگ های بخار و مبدل های گرمایی می شود.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم وجود رسوب در آب می تواند علت های مختلفی داشته باشد اما قطعا وجود آن مخرب است و هزینه های گزافی را به همراه دارد. به همین دلیل قطعا باید علت رسوب ها شناخته شده و رسوب زدایی آن انجام شود. در این مطلب از وب سایت ایران بوتان به بررسی اثرات مخرب رسوب و رسوب زدایی با سختی گیر پرداختیم و سعی کردیم دلایل آن را با شما درمیان بگذاریم.


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.