انواع پکیج شوفاژ دیواری
14
شهریور

انواع پکیج شوفاژ دیواری

  همه کم و بیش با موتورخانه ها و کاربردهای آن آشنایی داریم . در دهه ی های گذشته سرو کارمان با شوفاژهایی بود که وظیفه ی گرمایش را بر عهده داشت و مستقیما از موتور خانه هدایت میشد .این سیستم مشکلاتی از قبیل اشغال فضای بزرگ برای دستگاه ها و اتصالات عظیم موتورخانه ای- تعمیر و شارژ ماهانه ی موتورخانه هم وجود داشت به اضافه ی هزینه بر بودن مشکل سوخت و نگهداری آن ها به مراتب دردسرهایی داشت.

        امروزه با پیشرفت تکنولوژی محفظه هایی با ابعاد یک کابینت کوچک طراحی شده اند که وظیفه ی شوفاژها را برعهده گرفته و تمام اتصالات و قطعات به صورت فشرده درآن گنجانده شده است. به دستگاه مذکور پکیج گفته میشود.در واقع پکیج های دیواری وظیفه ی تامین آب گرم موردنیاز جهت تامین گرمایش محیط به وسیله ی رادیاتور ها و آبگرم بهداشتی جهت مصارف روزانه از قبیل شستشو استحمام و… را فراهم میکند.

      از ویژگی های مثبت پکیج های دیواری میتوان نصب و راه اندازی برای هر واحد به طور مستقل و اشغال فضای اندک و درپی آن سهولت در فرایند تعمیر و نگهداری پکیج دیواری باشد همچنین تنظیم دما به میزان دلخواه و کارکرد آرام و بیصدا که مسلما بازدهی بالاتری نیز خواهد داشت.

انواع مختلف پکیج های دیواری

      ازنظر کاربرد و مزایا و معایب پکیج های دیواری به مدل های متفاوتی تقسیم میشوند که در ذیل به دسته بندی و تعریف هریک میپردازیم.

پکیج دیواری:

 1.مبدل حرارتی:

                                    1-1 تک مبدله

                                     2-1  دومبدله

  2.محفظه ی احتراق:

                                      1-2 بدون فن

                                       2-2فن دار

  3.چگالشی

 4.مخزن دار

.مبدل حرارتی:

1-1تک مبدله:

این مدل نسل اولیه ی پکیج بوده و امروزه تا حدودی منسوخ شده اند.تشابه آن به آبگرم کن های سریع بدین صورت بود که چون تنها یک مبدل حرارتی بین شعله و آب وجود داشت و هردو سیستم گرمایش و آب گرم از آن تامین میشد به مراتب رسوب بیشتری میگرفت و در پی رسوب زدایی احتمال سوراخ شدن بالا میرود.

2-1دو مبدله:

در این نوع پکیج ها مبدل اول بین آب  و شعله قرار میگیرد و مبدل دوم آب مصرفی را توسط گرمای ایجاد شده در آب مرحله ی اول گرم میکند. و اما برتری ها و معایب نسبت به مدل اولیه یعنی تک مبدله:

مزایا

الف- تولید آبگرم مصرفی یکنواخت تر

ب-رسوب گیری کمتر مبدل های حرارتی

معایب

الف- پمپ درحالت تابستانه هم فعال است که باعث استهلاک بیشتر دستگاه میشود.

ب-زمان بیشتری برای تولید آبگرم مصرفی میبرد

2.محفظه ی احتراق:

1-2پکیج های بدون فن:

 این نوع اکسیژنی که برای احتراق نیاز دارد را از محل نصب دریافت میکند و سپس دود حاصل از احتراق از طریق دودکش مناسب خارج میشود معمولا در بالکن و تراس قرار میگیرد.

2-2پکیج های فن دار:

 در این نوع پکیج های فن دار ما از دودکش های دوجداره استفاده میکنیم که جداره ی خارجی اکسیژن یا هوای تازه را به درون محفظه ی احتراق وارد میکند و مواد حاصل از جداره ی داخلی به بیرون رانده میشود. عدم نیاز به دودکش ساختمانی و عدم مصرف اکسیژن داخل محیط از مزایای این پکیج ها میباشد.

3. پکیج های دیواری چگالشی:

مواد حاصل از احتراق دارای مقادیر قابل توجهی انرژی گرمایی هستند که میتوانیم برای پیش گرمایش آب سردی که وارد پکیج میشود از آن ها استفاده کنیم.

از آنجا که دراین روش بخار آب موجود در مواد حاصل از احتراق سرد شده و چگالیده می شود به این نوع پکیج چگالشی میگویند.

4.پکیج های مخزن دار:

این نوع پکیج ها با داشتن مخزن ذخیره 40-60لیتر باعث گرم شدن آب مصرفی هستند و درپی آن نوسانات دمایی آب گرم مصرفی را بسیارکاهش میدهند.

 


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.