در تعطیلات نوروز هم در کنارتون هستیم. با ما تماس بگیرید… / سال نو مبارک 🌺

منبع انبساط چیست
13
شهریور

منبع انبساط به شکل مخزن می باشد که از دوصفحه فلزی که تحت فشار به هم پرس شده است ساخته وتولید می شود که در بین آنها یک صفحه دیافراگم پلاستیکی قراردارد به صورتیکه ارتباط دو طرف داخل مخزن را کاملا با هم قطع می کند.در یک طرف صفحه دیافراگی هوا و یا یگ گاز مثل نیتروژن و در طرف دیگر آب مدار گرمایشی قرار می گیرید.

وظیفه در پکیچ دیواری

ثابت نگه داشن فشار مدار گرمایش (شوفاژ) در مقابل افزایش حجم آب مدار گرمایش.

به علت اینکه مقدار آب مدار گرمایش آب ثابتی است با افزایش دمای آب شوفاژ حجم این آب شروع به بالا رفتن می کند که برای کنترل فشار این مقدار آب ثابت در پکیچ دیواری از منبع انبساط استفاده می گردد.

انواع منبع انبساط:

منبع انبساط باز:

چون منبع انبساط با اتمسفر هوا در ارتباط است بنابراین فشاروارد برروی سیال آن حدود یک اتمسفر میباشد ودرسیستم های حرارت مرکزی منازل بسیارکاربرد دارد.

منبع انبساط بسته:

منبع انبساط بسته با هوای آزاد ارتباط ندارد و فشار سیستم توسط هوا ، بخار و یا یك گاز بی اثر مانند ازت كه نیمی از حجم منبع را اشغال می كند تأمین می گردد . حداكثر فشار به مقتضیات طرح بستگی دارد و جهت كنترل آن از شیر اطمینان استفاده می گردد.

منبع انبساط بسته در پکیج دیواری به کار برده می شود.

عملکرد منبع انبساط:

چنانچه فشار آب درون سیستم افزایش پیدا کند آب مدار گرمایشی به صفحه دیافراگی فشار آورده و آن را خم می کند که باعث کم شدن فضای طرف دیگر دیافراگم شده و اجازه افزایش حجم را به سیستم می دهد. منبع انبساط میتواند علاوه بر اینکه افزایش حجم آب را که بر اثر گرما ایجاد میشود را خنثی نماید میتواند کمبود فشار آب را نیز درسیستم جبران نماید.

منبع انبساط پکیج دیواری به صورت و در اندازه های 6تا 8 لیتری ساخته می شود.

منبع انبساط بسته پکیج در مدل های گرد و یا مستطیل ساخته می شود و با توجه به ظرفیت وآبگیری سیستم گرمایش متغیر میباشد.

و معمولا در پشت پکیچ دیواری و بعد از پمپ در مدار شوفاژ قرار می گیرد.

در صورت معیوب بودن منبع انبساط:

در زمان استفاده از رادیاتور ها با بالا رفتن دمای آب شوفاژ، به آهستگی فشار آب مدار گرمایش نیز بالا رفته و از مرز ۳ بار می گذرد و از شیر اطمینان ۳ بار شوفاژ آب خارج می گردد.

نکته:

اگر از والف منبع انبساط در هنگامی که مدار شوفاژ پر از آب باشد بجای هوا آب خارج شود منبع سوراخ شده و باید تعویض شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.