دلایل افزایش فشار پکیج بوتان ویا ایران رادیاتور(عیب‌یابی پکیج دیواری )
13
شهریور

دلایل افزایش فشار پکیج بوتان ویا ایران رادیاتور(عیب‌یابی پکیج دیواری )

عیب‌یابی پکیج دیواری و تعمیر پکیج بوتان (عوامل افزایش فشار در پکیج دیواری)

مواردی باعث افزایش فشار پکیج و خاموش شدن و در نهایت نیاز به راه‌اندازی مجدد پکیج می‌شود. این عوامل باعث می‌شود پکیج با صدای بالایی کار کند و در برخی موارد خاموش شود. در ادامه به بررسی حالت‌ها و عوامل افزایش فشار برای عیب‌یابی پکیج دیواری و تعمیر پکیج بوتان خواهیم پرداخت.

1- افزایش فشار در صورت خاموش بودن پکیج و نداشتن شعله مشعل

اولین حالت در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری، افزایش فشار با وجود خاموش بودن پکیج است. برای افراد فنی، دلیل اصلی ورود آب سرد با فشار بالا به داخل پکیج و مدار گرمایش آن است.

الف) خرابی شیر پرکن

اولین عامل در عیب‌یابی پکیج دیواری و تعمیر پکیج بوتان با این مشکل خرابی شیر پرکن است. به این معنا که آب ورودی به سیستم پکیج به سیستم مدار گرمایش آن راه پیدا کرده و در صورت بالا بودن فشار آب ساختمان موجب بالا رفتن مقدار آب مدار گرمایش و فشار پکیج خواهد شد. افراد ماهر باید توجه داشته باشند که وظیفه شیر پرکن، خارج کردن آب مدار گرمایش در صورت پایین بودن فشار آب ساختمان از پکیج است که منجر به کاهش فشار پکیج بوتان می‌شود.

رفع عیب: برای تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با این مشکل کافی است ابتدا آب مدار گرمایش را برای کاهش فشار پکیج به صفر تخلیه کنیم، سپس با جدا کردن شیر پرکن به بررسی علت عدم کارکرد صحیح آن می‌پردازیم. درصورتی‌که رسوبات و مواد معلق در شیر پرکن باعث کارکرد ناصحیح آن باشد، آن را برطرف نموده، در غیر این صورت باید آن را تعویض نمود.

ب) وجود سوراخ در مبدل دومنظوره صرفاً در پکیج تک مبدل

دومین عامل در عیب‌یابی پکیج دیواری و تعمیر پکیج بوتان با این مشکل وجود سوراخ در مبدل پکیج است. در پکیج تک مبدله، سوراخ شدن مبدل دومنظوره منجر به نفوذ آبگرم بهداشتی به آب داغ مدار گرمایش خواهد شد که این امر در صورت بالا بودن فشار آب ساختمان باعث افزایش حجم آب مدار گرمایش و افزایش فشار پکیج بوتان می‌شود. البته باید توجه داشت که کم بودن فشار آب ساختمان از پکیج منجر به خارج شدن آب مدار گرمایش از شیر پرکن و کاهش فشار پکیج می‌شود.

جهت ثبت درخواست تعمیرات پکیج بوتان از طریق این لینک و یا شماره 77185664-021 تماس حاصل فرمایید.

2- افزایش فشار در صورت روشن بودن پکیج

دومین حالت در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری، افزایش فشار در صورت روشن بودن پکیج است. در این حالت، عوامل ذکر شده در بالا نیز ممکن است منجر به این شرایط شود. بنابراین، از بررسی عوامل ذکر شده در بالا غافل نشوید.

الف) اشکال در منبع انبساط

از جمله مشکلات در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با مسئله ذکر شده در بالا سوراخ شدن دیافراگم، عدم تنظیم صحیح فشار باد داخلی منبع، گرفتگی شیلنگ منبع انبساط و نامتناسب بودن ظرفیت منبع انبساط با مقدار آب مدار گرمایش پکیج است. شایان ذکر است که در صورت بروز مشکل در منبع انبساط، با توجه به قطع شدن مدار آب گرم، از افزایش حجم آب حین افزایش دما جلوگیری کرده و سبب افزایش فشار سیستم می‌شود.

رفع عیب: برای تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با مشکل ذکر شده، در صورت تنظیم بودن فشار پکیج دیواری به بررسی منبع انبساط می‌پردازیم. با استفاده از یک فشارسنج به سنجش فشار منبع انبساط اقدام می‌کنیم. درصورتی‌که فشار منبع انبساط پایین نباشد، برای خروج هوا سرِ والف منبع انبساط را می‌فشاریم. خروج آب نشان دهنده سوراخ بودن دیافراگم لاستیکی منبع انبساط است.

درصورتی‌که در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با بررسی فشار منبع انبساط به این نتیجه رسیدیم که به صورت صحیح تنظیم و دارای سوراخ نیست، به بررسی مسیر شیلنگ منبع انبساط متصل به مدار گرمایش می‌پردازیم. اگر دچار رسوب گرفتگی شود باید آن را برطرف نماییم. اگر با بررسی تمام موارد ذکر شده در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری به این نتیجه رسیدیم که موارد بررسی شده مشکلی ندارند باید اقدام به بررسی تناسب ظرفیت منبع انبساط با میزان آب مدار گرمایش کنیم. بنابراین، در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با مشکل ذکر شده ابتدا به بررسی موارد ذکر شده در بالا می‌پردازیم، سپس اقدام به تعویض منبع انبساط می‌کنیم.

ب) خرابی شیر پرکن

دومین عامل در عیب‌یابی پکیج دیواری و تعمیر پکیج بوتان با این مشکل خرابی شیر پرکن است. به این معنا که آب ورودی به سیستم پکیج به سیستم مدار گرمایش آن راه پیدا کرده و در صورت بالا بودن فشار آب ساختمان موجب بالا رفتن مقدار آب مدار گرمایش و فشار پکیج خواهد شد. افراد ماهر باید توجه داشته باشند که وظیفه شیر پرکن، خارج کردن آب مدار گرمایش در صورت پایین بودن فشار آب ساختمان از فشار پکیج بوتان است که منجر به کاهش فشار پکیج بوتان می‌شود.

رفع عیب: برای تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با این مشکل کافی است ابتدا آب مدار گرمایش را برای کاهش فشار پکیج به صفر تخلیه کنیم، سپس با جدا کردن شیر پرکن به بررسی علت عدم کارکرد صحیح آن می‌پردازیم. درصورتی‌که رسوبات و مواد معلق در شیر پرکن باعث کارکرد ناصحیح آن باشد، آن را برطرف نموده، در غیر این صورت باید آن را تعویض نمود.

ج) سوراخ شدن مبدل دومنظوره در پکیج تک مبدله یا مبدل ثانویه در پکیج دو مبدله

سومین عامل در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با مشکل افزایش فشار در صورت روشن بودن پکیج سوراخ شدن مبدل است. سوراخ شدن مبدل منجر به نفوذ آبگرم بهداشتی به آب داغ مدار گرمایش خواهد شد که این امر در صورت بالا بودن فشار آب ساختمان باعث افزایش حجم آب مدار گرمایش و افزایش فشار پکیج بوتان می‌شود. البته باید توجه داشت که کم بودن فشار آب ساختمان از فشار پکیج بوتان منجر به خارج شدن آب مدار گرمایش از شیر پرکن و کاهش فشار پکیج می‌شود.

د) گردش نامناسب آب در پکیج

چهارمین عامل در تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با مشکل ذکر شده گردش ناصحیح آب در پکیج است. در ادامه به ذکر عوامل بروز این مشکل و رفع آن خواهیم پرداخت.

1- رسوب‌گیری و انسداد مسیر لوله‌ها و صافی برنجی

درصورتی‌که مسیر حرکت آب به دلیل رسوبات گرفته شده باشد، فشار بالا می‌رود و دبی آب کاهش پیدا می‌کند. زمانی که مشعل پکیج روشن می‌شود، با توجه به پایین بودن جریان آب عبوری دمای آن سریعاً افزایش پیدا می‌کند که با توجه به کنترل داخلی مشعل پکیج خاموش خواهد شد.

رفع عیب: برای تعمیر پکیج با این مشکل کافی است ابتدا مبدل حرارتی مدار گرمایش را بشوییم، سپس اتصالات سر شیلنگ‌ها را جدا می‌کنیم و آن‌ها را نیز تمیز می‌نماییم. البته صافی برنجی برگشتی واقع در مسیر مدار گرمایش را نیز باز کرده و شستشو می‌دهیم.

2- معیوب بودن پمپ

گردش ناصحیح آب به‌وسیله پمپ و خراب شدن آن منجر به بالا رفتن فوری دمای آب مدار گرمایش شده و درنتیجه بر اساس فرمان برد کنترل مشعل پکیج خاموش خواهد شد. بر این اساس، رادیاتور منزل شما به‌اندازه کافی گرم نخواهد شد.

البته مشکل ذکر شده در بالا در پکیج تک مبدله فقط در حالت زمستانه رخ می‌دهد و در حالت تابستانه در صورت خرابی پمپ، آبگرم مصرفی به‌خوبی گرم خواهد شد. اما در پکیج دو مبدله، این مشکل منجر به سرد بودن آبگرم مصرفی می‌شود، البته در صورت ضعیف شدن پمپ، با توجه به عدم نیاز به آب گرم با دمای بالا، کاربر نمی‌تواند خرابی پمپ را تشخیص دهد، چون آبگرم مصرفی به‌اندازه نسبی گرم شده است. عمده مشکلی که در این شرایط باعث تماس مشتری با تعمیرکاران مجاز می‌شود سروصدای بالای پمپ است. معمولاً چنین می‌گویند که علی‌رغم داشتن آب گرم با دمای خوب، سروصدای پکیج بالا است و گهگاه اعلام خطا مشاهده می‌شود که باید پکیج دوباره راه‌اندازی (ریست) شود.

رفع عیب: برای تعمیر پکیج بوتان و عیب‌یابی پکیج دیواری با این مشکل ابتدا رله پمپ بررسی می‌گردد. اتصالات الکتریکی و رله برد نیز بررسی می‌گردد که دارای برق باشد. سلامت خازن نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس، با تنظیم پمپ به دور حداکثر، با باز کردن پیچ روی پمپ اطمینان حاصل می‌کنیم که پمپ گیرپاژ نکرده و در حال گردش است. خارج شدن آب در این حالت نشان دهنده سوراخ شدن پمپ و تعویض آن است. سایر قسمت‌ها نظیر لقی محور گردش پمپ و سلامت ایرونت (شیر هواگیری خودکار) نیز باید بررسی گردد.

جهت ثبت درخواست تعمیرات پکیج بوتان از طریق این لینک و یا شماره 77185664-021 تماس حاصل فرمایید.

1 نظر

  • ممنون از مطالب خوب و آموزندتون . بسیار عالی و فنی بود و
    نشان از تخصص بالای کادر فنی میباشد. سپاسگزارم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.