تفاوت و نحوه کار فلوسوئیچ و فلومتر
13
شهریور

تفاوت و نحوه کار فلوسوئیچ و فلومتر

فلوسوئیچ

در پکیج های دیواری برای تشخیص قطع و وصل شدن جریان آب از فلوسوئیچ استفاده می کنند. فلوسوئیچ با استفاده از جریان برق قطع شدن و وصل شدن جریان آب را به برد اصلی گزارش می دهد. این قطعه در پکیج دیواری در ورودی مسیر آب سرد قرار دارد و باز شدن شیر آب گرم را اطلاع می دهد. زمانی که جریان آب گرم قطع شود سنسور نیز قطع می شود. سنسور شامل یک عدد صافی و یک شناور از جنس تفلون می باشد که در قسمت بالای سنسور یک عدد آهن ربا قرار دارد. وقتی که شیر آب گرم باز می شود، جریان آب سرد ورودی از صافی فلوسوئیچ عبور می کند و باعث وارد شدن نیرو به  تیغه می شود و تیغه را به سمت بالا فرستاده می شود. با بالا آمدن تیغه، نیروی مغناطیسی آن باعث وصل شدن کنتاکت های این سنسور می گردد و جریانی به برد ارسال می گردد. با توجه به شرایط بوجود تمده در فلوسوییچ برد  پکیج دیواری چند عمل اصلی را انجام می دهد که دو مورد آن شامل: فرمان دادن به مشعل که روشن شود و اگر پکیج از نوع مبدل دو منظوره باشد، پمپ را خاموش می کند و اگر از نوع دو مبدله باشد، به شیر سه راه موتوری فرمان می دهد که راه جریان آب را به مبدل ثانویه باز کند.

برای رفع عیب و درخواست خدمات تعمیرپکیج دیواری از طریق سایت تعمیر پکیج دیواری و یا با شماره 77185664-021 تماس حاصل فرمایید.

برای عیب یابی پکیج دیواری مقاله تعمیر پکیج بوتان را هم بخوانید

قسمت های تشکیل دهنده فلوسوئیچ

1 – فیلتر یا صافی:

برای جلوگیری از ورود مواد زائد و ناخالصی جریان آب به داخل پکیج دیواری مورد استفاده قرار می گیرد.

2 – رزوه برنجی 1.2

3 – خار:

برای قرار دادن و نگهداری رزوه و واشر داخل پوسته فلوسوئیچ مورد استفاده قرار می گیرد.

4 – شناور تفلونی:

در قسمت بالایی آن یک آهنربا قرار دارد تا کنتاکت های فلوسوئیچ را به هم متصل کند.

5 – کنتاکت های فلوسوئیچ که از نوع n.o هستند.

6 – بدنه: در داخل بدنه شناور قرار می گیرد.

فلومتر

در پکیج دیواری های جدید و امروزی به جای فلوسوئیچ از فلومتر استفاده می شود. فلومتر دارای پروانه ی توربینی شکل می باشد که داخل آن ساچمه مغناطیسی قرار گرفته است که از نظر ظاهری با فلو سوئیچ متفاوتمی باشد. هنگامی که شیر آب گرم باز می شود، جریان آب سرد وارد صافی شده و پس از عبور از صافی به توربین می خورد و آن را به حرکت می اندازد. ساچمه مغناطیسی با حرکت توربین  حرکت می کند. در مفهوم عمل فلوسوئیچ با فلومتر فرقی نمی کند ولی فلومتر دارای یک ویژگی بیشتر نسبت به فلوسوئیچ می باشد. ساچمه مغناطیسی درون توربین باعث می شود که کنتاکت های فلومتر در زمان نزدیک شدن به ساچمه به یکدیگر وصل شوند و جریان پنج ولت را به برد بفرستند و وقتی ساچمه از کنتاکت ها دور می شود، کنتاکت ها از هم جدا شده و جریان صفر ولت را به برد، گزارش می دهد و این عمل قطع و وصل بودن مرتبا در باز بودن شیر آب انجام می شود. در حالتی که هیچ مصرف آبی وجود نداشته باشد، دو حالت پیش می آید. حالت اول اینکه ساچمه به کنتاکت ها نزدیک است و جریان پنج ولت فرستاده می شود و حالت دوم که دور از کنتاکت ها بوده و جریان صفر ولت فرستاده می شود. اگر جریان آب دو یا سه باشد یعنی نیاز به آب گرم بوده و فلومتر فعال می شود. تفاوت فلوسوئیچ و فلومتر در این است که فلوسوئیچ فقط مصرف آب گرم را اطلاع می دهد ولی فلومتر علاوه بر این، دبی آب را نیز مشخص می کند.

جهت ثبت درخواست تعمیرپکیج دیواری از طریق سایت تعمیر پکیج دیواری و یا با شماره 77185664-021 تماس حاصل فرمایید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.