راهنمای خرید آبگرمکن دیواری گازی

راهنمای خرید آبگرمکن دیواری گازی

آبگرمکن بوتان

آبگرمکن های گازی دیواری به دلیل اشغال فضای کمتر و نداشتن مخزن و همچنین مصرف انرژی پایین ترجایگزین بهتری برای آبگرمکن های ایستاده (مخزن دار) در آپارتمان ها و محیط های با فضای کم می باشند.

آبگرمکن های گازی دیواری که به آن ها آبگرمکن های فوری نیز گفته می شود فاقد مخزن جهت نگهداری آب گرم می باشد. زمانی که در منزل  شما نیاز به آب گرم داشته باشید، فورا آب سرد وارد مخزن و گرم شده و از طریق لوله کشی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این آبگرمکن‌ها پرکاربردترین نوع آبگرمکن در ایران هستند.

آبگرمکن‌های دیواری با توجه به بزرگ و کوچک بودن خانه و نیاز خانواده‌ها در اندازه‌های مختلف تولید شده در بازار موجود هستند تامین سریع آب گرمباعث محبوبیت این آبگرمکن‌ها شده است. شاید تنها عیب این نوع از آبگرمکن‌ها گران بودن و نحوه نصب استاندارد می باشد.

راهنمای خرید آبگرمکن دیواری

آبگرمکن بوتان

امروزه برندهای معتبری در بازار(آبگرمکن بوتان) موجود هستند که شما با کمی تحقیق می‌توانید آبگرمکن متناسب با نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید.

پارامتر های مهم انتخاب و خرید آبگرمکن دیواری

ظرفیت (حداکثر قدرت حرارتی): نشان دهنده ظرفیت حرارتی آبگرمکن بوده که با واحد کیلوکالری در ساعت (kcal/h) اندازه گیری می شود. بالاتر بودن این مقدار موجب خروجی بیشتر آب گرم خواهد شد.

بسیاری از مصرف‌کنندگان معیار خرید خود را براساس سایز مخزن قرار می‌دهند ولی باید بدانید که این واقعا درست و اصولی نیست. معیار شما باید تعداد گالن‌های آبی است که یک آبگرمکن در هر ساعت می‌تواند تولید کند. در واقع این معیار مشخص می‌کند که آبگرمکن مورد نظردرطول یک ساعت چه مقدار آب گرم تولید خواهد کرد. این مسئله بستگی به ظرفیت مخزن ، منبع  گرما و اندازه شعله آبگرمکن دارد.

راهنمای خرید آبگرمکن دیواری

آبگرمکن بوتان

کارایی (رده مصرف انرژی): از آنجا که آبگرمکن های گازی از جمله وسایل گازسوز پرمصرف هستند لذا توجه به رده مصرف انرژی می تواند تأثیر بسزایی در کاهش هزینه های برق و گازخانوار داشته باشد.

کارایی هر آبگرمکن بوسیله نمودارانرژی تعیین می‌شود که به ازای مقدار آب گرم تولید شده میزان سوخت مصرف شده را در یک روز معمولی محاسبه می‌کند. هر چقدر آبگرمکن فاکتور انرژی بالاتری داشته باشد، کارایی آبگرمکن بالاتر است

نوع گاز مصرفی: آبگرمکن های گازی از نظر نوع گاز مصرفی به دو نوع شهری و مایع تقسیم می شوند.

حداقل فشار آب ورودی: این مقدار نشان دهنده حداقل فشار آب ورودی لازم به منظور روشن شدن پکیج می باشد و بر اساس واحد بار (Bar) سنجیده می شود که برای مناطق با فشار آب کم درنظرگرفتن این عدد بسیار مهم می باشد.

حداکثر خروجی آب گرم: نشان دهنده حداکثر مقدار آب گرم خروجی دستگاه بوده که برحسب لیتر در دقیقه اندازه گیری می شود.

راهنمای خرید آبگرمکن دیواری گازی

آبگرمکن بوتان

نواع آبگرمکن از نظر شمعک

1-پیلوت دار(شمعک دار یا شمعک دایم):

در این مدل از آبگرمکن ها شمعک همیشه روشن باقی می ماند ودر هنگلم باز کردن شیر آب گرم شمعک مشعا را روشن می کند

2-سیستم آیونایز (بدون شمعک):

برخلاف مدل های دارای شمعک دائم، شمعک آبگرمکن های مجهز به سیستم آیونایزر به صورت دائمی روشن نبوده و فقط در هنگام بازکردن شیر آب گرم برای روشن شدن مشعل آبگرمکن به صورت جرقه زدن عمل خواهد کرد.

تفاوت این دو مدل به این صورت می باشده که در آبگرمکن های پیلوت دار، شمعک آبگرمکن، دائم روشن است ولی در مدل های آیونایز، شمعک دائمی حذف شده و برای روشن شدن دستگاه از سیستم جرقه زن هوشمند استفاده می شود. این سیستم علاوه بر کاهش مصرف گاز باعث کاهش ایجاد رسوب در دستگاه می شود.

راهنمای خرید آبگرمکن دیواری

فن تخلیه آلاینده ها: آبگرمکن های دیواری مجهز به این سیستم با استفاده از فن تعبیه شده در مسیر خروجی دیدکش، موجب افزایش سرعت خروج آلاینده ها از آبگرمکن می شود. این ویژگی موجب می گردد تا امکان استفاده از دودکش های با قطر کم و یا فاقد ارتفاع عمودی با تأییدیه سرویس کار مجاز فراهم شود.

راهنمای خرید ابگرمکن دیواری بوتان.

آبگرمکن بوتان

مقایسه هزینه‌ها

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب مصرف‌کنندگان هزینه آبگرمکن است. این هزینه می‌تواند شامل هزینه خرید، نصب، تعمیر و نگه‌داری آن باشد. بهتر است قبل از خرید قیمت‌های مختلف برندای مختلف و همینطور طول عمر آن‌ها را با هم مقایسه و سپس تصمیم به خرید بگیرید. به جز این موارد ضمانت‌نامه‌ محصول در انتخاب آن مهم است و نشان‌دهنده کیفیت بالای محصول است. هر چند محصول‌ با ضمانت‌نامه اصولا قیمت بالاتری دارند ولی خوب خرید آن صدردصد به صرفه‌تر است.